Home » Bölüm Tarihçesi

Bölüm Tarihçesi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü (Bilkent POLS), Prof. Dr. Metin Heper’in Kurucu Bölüm Başkanlığında Bilkent Üniversitesinin ilk bölümlerinden biri olarak 1988’de kurulmuştur. Bilkent POLS kuruluşundan bu yana istikrarlı bir şekilde gelişmiş, bugün uluslararası tanınmışlığı olan 20’yi aşan tam zamanlı öğretim elemanıyla ülkenin önde gelen eğitim ve araştırma kurumlarından birisi olmuştur. Bölüm, seçkin Bilkent POLS mezunları topluluğuna katılmayı hayal eden lisans ve lisansüstü öğrencilerini bilim dünyasından özel sektöre, kamu bürokrasisinden uluslararası örgütlere uzanan saygın bir kariyer yelpazesine hazırlamaktadır.

Bilkent POLS kadrosunun başta Türk Siyasal Hayatı, Karşılaştırmalı Siyaset, Siyasi Kuram, Sosyal ve Kültürel Çalışmalar ve Kamu Politikaları olmak üzere Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetiminin tüm alanlarında güçlü bir yayın profili bulunmaktadır. Bilkent POLS kadrosu sosyal bilimlerin önemli alanlarındaki güncel araştırmaları ve kurdukları işbirlikleri sayesinde ulusal ve uluslararası itibara sahiptir.

Bilkent POLS, merkezinde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olmakla birlikte Sosyal Bilimlerde aktif katılımlı, araştırma temelli, çok disiplinli ve çok yöntemli programlarla öğrencilerine kariyer hedeflerine ulaşırken yol göstermeyi amaçlamaktadır.

Bilkent Üniversitesinin tarihi için lütfen tıklayınız.

Bölüm Başkanları Kronolojisi

2022-…: Doç. Dr. Hasan Tolga Bölükbaşı

2016-2022: Prof. Dr. H. Pınar Bilgin

2013-2016: Prof. Dr. Alev Çınar

2011-2013: Prof. Dr. Elisabeth Özdalga

1988-2010: Prof. Dr. Metin Heper