Home » Bölüm Başkanının Mesajı

Bölüm Başkanının Mesajı

Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümüne (Bilkent POLS) hoş geldiniz. Ülkemizin önde gelen yüksek öğrenim ve araştırma kurumlarından biri olan bölümümüzde, siyaset bilimi ve kamu yönetiminin temel alt dallarıyla ilgili lisans ve yüksek lisans eğitimleri vermekte, heyecan verici araştırma imkanları sunmaktayız.

Uluslararası sahada ismini duyurmuş hocalarımızla ağırlığı her geçen gün artan toplumsal sorunları analiz ediyor ve bunlara çözüm üretmeye çalışıyoruz. Yükselen uç sağ ideolojiler, toplumsal cinsiyete bağlı eşitsizlikler, ulusal güvenlik, artan düzensiz göç, derinleşen yoksulluk, ardı arkası kesilmeyen enerji krizleri, çarpık kentleşme, dezenformasyon ve propaganda, çok kültürlülüğe ilişkin sorunlar, hak ve hürriyetlerin aşınması, tökezleyen demokrasi ve sürüncemede kalmış ihtilaflar gibi meseleler eğildiğimiz sorunlardan bazıları.

Öğretimde üstün başarı ödüllü öğretim üyelerimizin rehberliğinde derslerimiz Türkiye’de Siyasal Hayat, Karşılaştırmalı Siyaset, Siyasal Kuram, Sosyal ve Kültürel Çalışmalar ve Kamu Politikaları alanlarına yoğunlaşmaktadır. Özenle hazırlanmış müfredatlar ve güncel ders izlencelerimizi tamamlaması için öğrencilerimizi stajlardan faydalanmaları, siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanındaki ilgilerini Üniversitemizdeki yan dal programlarımız aracılığıyla diğer alanlarla birleştirmeleri, müfredat dışı etkinliklerle kendilerini keşfetmelerini ve kampüsümüz içerisinde eğitimlerine sınıf ortamının dışında ve ötesinde devam etmeleri yönünde teşvik ediyoruz.

Öğrencilerimizi, hayat boyu öğrenen bireyler olabilmeleri için kavramsal araçlar, yöntembilimsel beceriler ve deneyime dayalı bilgilerle donatmaktayız. Profesyonel, teknik ve aktarılabilir beceriler kazanan öğrencilerimiz  böylelikle kamu bürokrasisinde, özel sektörde, sivil toplum kuruluşlarında, uluslararası örgütlerde ve bilim dünyasında kariyerlerini geliştirmekteler.

Ankara’da, Türk siyasetinin ve iş dünyasının kalbinde konumlanan Bilkent Üniversitesinde deneyimleyeceğiniz bir eğitimin sizlere çok kıymetli ve eşsiz bir öğrenim fırsatı sunacağına inanıyorum.

Sizleri daha fazla bilgi için internet sitemizi keşfetmeye ve her türlü sorunuz için benimle bolukbasi@bilkent.edu.tr adresinden iletişime geçmeye davet ediyorum.

En iyi dileklerimle,

Hasan Tolga Bölükbaşı
Bölüm Başkanı